Umowa TFP czyli poprawna jej interpretacja

Wszytko o Instagram, Facebook, Wordpress, Fotografii

Umowa TFP czyli poprawna jej interpretacja

Fot. www.bartekpiasecki.pl

Fot. www.bartekpiasecki.pl

Coraz częściej spotykamy się ze skrótem TFP. Często podjarani młodzi fotografowie poszukują modelek w celu wzbogacenia swojego portfolio. Tyczy się to również niedoświadczonych modelek, które próbują wystartować w świecie modelingu. Zamieszczając ogłoszenie o poszukiwaniu fotografa czy też modelki wypisywane są frazy: „Poszukuję modelki TFP” lub „Zapozuję do sesji TFP”.

Spotkałem się z mylną interpretacją pojęcia tego terminu. W bardzo dużo przypadkach osoby chcące nawiązać współpracę myślą, że to są zdjęcia ZA DARMO. Bardzo mylne pojęcie!

TFP jest to skrót z angielskiego: Time for pictures,  Time for prints. W polskim tłumaczeniu są to terminy Czas za zdjęcia lub czas za odbitki.

Stosowanie TFP jest korzystne dla dwóch podpisujących umowę stron. Należy pamiętać, że umowa TFP działa dokładnie na takich samych warunkach jak umowy komercyjne. Fotograf jak i modelka zobowiązują się do rzetelnego, poważnego podejścia do sesji fotograficznej oraz sumiennej współpracy.

Najważniejszym punktem odniesienia w umowach TFP jest ścisłe ustalenie warunków współpracy.

Dlaczego warto podpisać umowę współpracy TFP?

1. Fotograf i modelka zabezpieczają się przed komercyjnym wykorzystaniem zdjęć.

2.  Wykonane zdjęcia można wykorzystywać na stronach internetowych, ulotkach, plakatach pod warunkiem, że służą do promocji usług modelki lub też fotografa.

Należy pamiętać by w umowie była klauzura, która mówi o karach za złamanie punktów regulaminu.

Należy również umieścić informacje jaki będzie zakres pozowania, temat sesji oraz ile gotowych plików otrzyma modelka od fotografa.

Modelka powinna być świadoma, że fotograf ma prawo do zamieszczenia znaku wodnego, asygnaty na zdjęciu. Znak nie powinien kolidować z kompozycją zdjęcia. Znaku firmowego, asygnaty nie wolno pod żadnym pozorem usuwać z fotografii.  Kolejną kwestią jest edycja udostępnionych modelce plików. Nie wolno kadrować, zmieniać tonacji, nanosić poprawek graficznych bez pisemnej zgody autora zdjęć.  Jedyną dozwoloną formą edycji jest proporcjonalna zmiana wielkości zdjęć nie ingerując w jakość pliku.

Modelka powinna mieć na uwadze, że fotograf jest autorem zdjęć i ma pełne prawa autorskie. Powinna też mieć świadomość, że pomysł oraz wizja może się różnić od zamierzeń.

Fotograf powinien być świadomy, że modelka mimo opisywanego doświadczenia, może nie potrafić spełnić oczekiwać fotografa. Wszystko wychodzi w praniu i podczas wykonywania zdjęć.

Przy umowie TFP bez udziału osób trzecich tj wizażystki, fryzjera, modelka powinna sama zapewnić estetyczny wygląd w/g wytycznych fotografa. Fotograf powinien zapewnić sprzęt oraz określić dokładne miejsce i czas sesji fotograficznej.

Brak umowy TFP wiąże się z konsekwencjami!

Przypisy prawne
Art. 81. Prawa autorskie
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

To znaczy, że jeżeli fotograf nie posiada podpisanej umowy z modelką a ona się nie zgodzi na publikacje, ponieważ fotografa poniosła fantazja przy obróbce…  Niestety! musi je schować do szuflady. Nie wolno upubliczniać zdjęć bez pisemnej zgody modelki , modela.

i w drugą stronę….

Fotograf nie wyraża zgody na publikacje swoich prac przez modelkę lub osoby trzecie

Art. 78.  Prawa autorskie
1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub – na żądanie twórcy – zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.

Pisałem wyżej o zakresie pozowania. Bardzo często spotykam się z tym, że modelki nie mają zielonego pojęcia o zakresie jaki zaznaczyły w swoim portfolio. Opiszę wam w skrócie co dane terminy  oznaczają.

Glamour – Zdjęcia pokazujące piękno modelek / modeli. Modelka występuje strojach, które podkreślają seksualność, zmysłowość ciała ludzkiego. Często zdarza się, że ciało nie jest całkowicie zakryte. Takie zdjęcia mają na celu zwrócenia uwagi na wyzywające pozy oraz mają pobudzić reakcje oglądającego.

Fashion – Typowe sesje przedstawiające produkt. Produktem w tym przypadku jest ubranie, obuwie, dodatki. Zdjęcia powinny przykuwać uwagę na na ubrania.

Beauty – fotografia ukazująca urodę, fryzurę, makijaż. Zdjęcia często promujące kosmetyki lub usługi tematycznie związane.

Portret – typowa fotografia skupiająca się na osobie. Przedstawia ona układ, charakter, osobowość modela.

Nagość zakryta – Model / Modelka występuje na zdjęciu nago lecz są zakryte części intymne, anatomiczne człowieka. Części ciała są zasłaniane przedmiotami, częściowym okryciem lub innymi częściami ciała.

Akt – przedstawienie fotograficznie ciała ludzkiego. Pamiętajmy, że ukazanie samego brzucha pleców zaliczone jest również do aktu. Akt fotograficzny jest formą sztuki. Od dawien dawna już w starożytnej Grecji bogowie byli ukazywani jako obnażone postacie.  Powinniśmy ustalić granicę między aktem a zdjęciami pornograficznymi! Akt powinien subtelnie ludzkie ciało w taki sposób by uzyskać pozytywną opinię publiczną.

Na sam koniec EPILOG!

Pamiętajmy! Fotografowanie osób nieletnich wiąże się z podpisaniem umowy z rodzicem, opiekunem prawnym modela / modelki! Osoba nieletnia nie może podpisać w/w umowy bez zgody rodzica, opiekuna prawnego.

Art. 14. § 1. Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna.

§ 2. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.”

Edit: Dodane, kwestie umowne.

@Kuba Wernicki:  Pamiętajcie fotograf jest fotografem, nie grafikiem czy też retuszerem.”retusz to jest dodatek a nie psi obowiązek fotografa,w końcu retuszer to osobna specjalizacja. Niektóre osoby uważają, że masz obowiązek siedzieć ileś godzin i odmalować boską ikonę.. Fotograf robi zdjęcia a nie graficznie poprawia naturę Oczywiście jak umie i chce.. to wolna wola

@Błażej Zalesiński: Ustalenie terminu dostarczenia plików przez fotografa. „- żeby kierować się zdrowym rozsądkiem. Niejednokrotnie on jest ważniejszy niż umowa bo przecież nikt do sądu nie będzie pozywał fotografa za nie dostarczenie 5 zdjęć.”

@Bartek Piasecki: Modelka nie jest wizażystką, stylistą. Nie powinno się wymagać mega profesjonalizmu pod tym względem.

Pozdrawiam  „amator” fotograf Bartek Piasecki – MM www.zvir.maxmodels.pl

www.bartekpiasecki.pl 

Bartek Piasecki

Interesuje mnie wszytko co związane z SOCIAL MEDIA oraz platformą Worpress. Chętnie odpowiem na Wasze pytania związane z w/w tematyką. Jeżeli nie znajdziecie odpowiedzi na interesujące Was pytania napiszcie do mnie maila bortysz(małpa)gmail.com

 

Komentarze i opinie

10 komentarzy

 1. […] Do modelek: „w szczególności majątkowe prawa autorskie, licencje oraz zgody na eksploatację wizerunków” Jeżeli fotograf nie zrzekł się praw autorskich, nie odsprzedał licencji modelkom, to modelka nie ma prawa zamieszczać zdjęć posługując się umową TFP. […]

 2. […] podpisujemy umowy TFP z modelem lub modelką ( pisaliśmy o tym tutaj: Umowa TFP ) musimy zdawać sobie sprawę, że udostępnianie wizerunku osób fotografowanych objęte jest […]

 3. Bartłomiej Nakielny pisze:

  Witaj Bartku. Też jestem fotoamatorem. Jestem gorąco zainteresowany tematem umów TFP w nawiązaniu do dzisiejszego RODO…poza tym czy stosujesz umowy TFP z wizażystkami? A co jeśli wizażystka też zbiera dane osobowe? Jak to się ma w twoich doświadczeniach. Chętnie przyjrzałbym się twojemu wzorowi umowy TFP

 4. Bartłomieju, ja podpisuję umowy z każdą osobą biorącą udział w sesji. Z wizażystką również. Modelka powinna również podpisać osobną umowę z osobami, które biorą udział w sesji.

 5. Tutaj opisałem jakie zmiany powinny być naniesione w umowie zgodnie z RODO http://widoczni.org/rodo-w-fotografii-udowtepnianie-wizerunku/

 6. […] ona zapłatę za pozowanie lub pozowała ona na zasadach TFP możecie przeczytać o ” umowa TFP ” << tutaj. To nie potrzebujemy odrębnego pozwolenia na udostępnianie wizerunku.  […]

 7. CezHaw pisze:

  Dzień dobry.
  Czy pomocnik fotografa lub osoba robiąca krótki film z sesji też powinna być ujęta w umowie i każda z tych osób Czy mógłbym zobaczyć również taką umowę – wzór umowy TFP. Dziękuję

 8. Witaj, każda osoba, która bierze udział w sesji i będzie przetwarzać, będzie udostępniać, jest czynnym uczestnikiem w sesji powinna być ujęta w umowie. Zwłaszcza jeżeli udostępnia ona ten materiał w swoim portfolio.

 9. Dawid pisze:

  Witam, chętnie bym zobaczył wzór takiej umowy.

 10. […] W drugiej grupie można zamieszczać każdego rodzaju ogłoszenia związane z fotografią. Od zleceń TFP jak i komercji. Można również zamieszczać wpisy dotyczące wynajmu studia, szkoleń. Grupa jest moderowana i ogłoszenia, które nie spełniają wymagań, które są jasno określone nie są dopuszczone do publikacji. Nie wolno zamieszczać ogłoszeń komercyjnych stosując, powołując się na umowę TFP. Jest to próba wykorzystania i każdy powinien potępiać tego typu ogłoszenia. Cały czas przewija się w tym wpisie hasło TFP. Co to jest możecie przeczytać tutaj: Umowa TFP . […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.