Sesja zdjęciowa TFP – czy to się opłaca? ?

Wszytko o Instagram, Facebook, Wordpress, Fotografii

Sesja zdjęciowa TFP – czy to się opłaca? ?

To mój kolejny wpis na temat zdjęć opartych o umowę TFP.  Jestem administratorem dwóch grup fotograficznych na Facebooku. Jedna typowo TFP druga zaś to Fotoogłoszenia Poznań.

Pierwsza z nich przeznaczona jest dla osób, które mają jakiś pomysł na zdjęcia i chciałby wspólnie z modelką lub tez modelem, stylistą, wizażystą czy też fotografem. Grupa gdzie zamieszczamy ogłoszenie tagując odpowiedni temat, osobę jaką poszukujemy. Jasno i klarownie. Nie wolno zamieszczać ogłoszeń komercyjnych.

W drugiej grupie można zamieszczać każdego rodzaju ogłoszenia związane z fotografią. Od zleceń TFP jak i komercji. Można również zamieszczać wpisy dotyczące wynajmu studia, szkoleń. Grupa jest moderowana i ogłoszenia, które nie spełniają wymagań, które są jasno określone nie są dopuszczone do publikacji.
Nie wolno zamieszczać ogłoszeń komercyjnych powołując się na umowę TFP.  Jest to próba wykorzystania i każdy powinien potępiać tego typu ogłoszenia.
Cały czas przewija się w tym wpisie hasło TFP. Co to jest możecie przeczytać tutaj: Umowa TFP .

Dzisiejszy wpis dedykuję fotografom. Gdy zauważycie ogłoszenie, które oparte jest na zasadach TFP warto przeanalizować czy nam się takie warunki opłacają.
Opiszę sprawę od początku w punktach.INSTAGRAMOWE PROFILE

Modelka ogłasza się, że potrzebuje zdjęcia, które wykorzysta w swoim portfolio na Instagramie. No wszytko wydaje się nam fajne, piękne super! Piiękna dziewczyna, normalnie 90% facetów jest zauroczonych! Wdychają ahhh, ohhh, ehhh <3. I to było na tyle! Dziewczyna, lub też chłopak, bo zależy kto pisze takie ogłoszenie taguje nas we wpisie. Oznacza nas jako autora. Super? No pewnie, że super! No i to by było na tyle. Jesteśmy autorem zdjęć instagramowego Lifestyle profilu. Zdjęcie zniknie po kilku dniach. Zanim ktoś się do niego dokopie i zobaczy minie kupę czasu scrolowania a Wy i cała wasza praca pójdzie w niepamięć.

Dodatkowo napiszę, że zasięgi Instagramu są bardzo obcięte i jeżeli właściciel konta ma powiedzmy 10 tysięcy obserwujących to wpis z Waszym zdjęciem zobaczy może 10% followersów. Z czego przy optymistycznej opcji polubi ten wpis 200 osób, 4-5 skomentuje. Zadam Wam pytanie: ile osób odwiedzi Wasz profil, który jest oznaczony jako autora? Pytanie zostawiam bez odpowiedzi.

Napiszę wprost,taka współpraca się nie opłaca jeżeli chodzi o Instagram. Jeżeli jesteś początkującym fotografem to na bank ci zależy na tym aby mieć zdjęcia do porfolio. Super Fajnie! Ale jeżeli masz już jakieś doświadczenie to Twoje oczekiwania rosną. Nie chcesz fotografować tylko po to by twoje zdjęcia leżały w szufladzie.

Jaka jest moja rada na to by Ciebie zauważyli w takich wpisach na Instagramie?

Spisz tak umowę z osobą, która będzie publikowała zdjęcia na Istagramie aby dodała również wpis promujący typowo Twój profil. Jak to ma wyglądać? Przygotuj 1-3 pliki, które ta osoba zamieści i poświęci ten wpis tylko dla Ciebie! Opis Twojej osoby wraz z wezwaniem do polubienia , obserwowania Twojego profilu na Insta. (o ile taki profil posiadasz). Takie coś niech zamieści jako wpis oraz na Instastory oraz wpisów wyróżnionych. Tylko takie wpisy będą dla Ciebie „pożyteczne”. Możecie się ze mną nie zgodzić, lub zostanę zjedzony przez Instagramowiczów, lecz to jest jedyne rozsądne rozwiązanie w tym przypadku. Fotograf nie otrzyma darmowych ciuszków, kosmetyków itp. 😛

BLOGER LIFESTYLE

Podobnie jak na Instagramie. Wpisy, wpisy, opisy plus zdjęcia. Każdy lubi ładne, fajne zdjęcia. One robią całą robotę. Wy tutaj jesteście wykonawcami i od Was zależy czy ktoś „kupi” ten wpis czy też nie. Suchy tekst nie da tyle co dobre zdjęcie. Również umówcie się by bloger poświęcił jeden wpis o was dla was. Koniecznie taki wpis powinien zawierać linki bezpośrednie do Waszych profili, stron www. Jeżeli dobrze będzie ona podlinkowana, otagowana a strona blogera jest dobrze indeksowana to może to przyjeść wymierne korzyści. Jakie? O tym może kiedy indziej lub jeżeli ktoś będzie potrzebował odpowiedzi na cito proszę o komentarz.

Podsumowując. Zawsze sprawdzajcie profile z którymi chcecie podjąć się współpracy.  Model, modelka by potrafiła się ustawić, jeżeli tego nie potrafi to wykonajcie testy, czy potrafi chociaż słuchać. Was słuchać! Czy zapewni wizaż, fryzjera? Jeżeli nie to czy potrafi się sama umalować. Jeżeli potrafi niech Wam prześle zdjęcie, na którym się sama umalowała. Gdy postawicie twarde warunki, jeżeli chodzi o publikacje ( wpisy promujące) i nie będzie z tym problemu po stronie Instagramowiczów, blogerów to już połowa sukcesu! Jeżeli wykonacie do tego dobre zdjęcia to satysfakcja gwarantowana.
Bartek Piasecki

Interesuje mnie wszytko co związane z SOCIAL MEDIA oraz platformą Worpress. Chętnie odpowiem na Wasze pytania związane z w/w tematyką. Jeżeli nie znajdziecie odpowiedzi na interesujące Was pytania napiszcie do mnie maila bortysz(małpa)gmail.com

 

Komentarze i opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.