Archiwa tagu: jedwab

Sklep z tkaninami

Coś co było niemal codziennością w czasach gdy na wieszakach sklepowych modnych ubrań było jak na lekarstwo lub kosztowały tyle, że tylko członkowie partii mogli sobie na nie pozwolić, w okresie transformacji zaczęło zanikać. Mowa tutaj oczywiście o samodzielnym szyciu ubrań. Pamiętam jak moja mama korzystając z wykrojników ze specjalnych gazet szyła niesamowite kreacje w tym mój pierwszy garnitur. Myślę, że w tamtych czasach wiele było takich mam, które zakasały rękawy i ubierały całą rodzinę w samodzielnie uszyte ubrania. Dziś pomału wraca moda na samodzielne tworzenie ubrań. Żyjemy w czasach, w których wiele osób przykłada mnóstwo uwagi do tego aby ich strój był oryginalny, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kobiet, a nawet mężczyzn zasiada wieczorami przy maszynie do szycia i szyje sobie ubrania.

Jeśli również należysz do tej grupy lub chcesz do niej dołączyć to już wkrótce jednym z miejsc, które będziesz odwiedzać nagminnie będzie sklep z tkaninami. Dla domowych krawcowych jest to niemal mekka, w której znajdują ukojenie dla swojej duszy. Znajdziesz tam cały przegląd materiałów od bawełny po jedwab, całą gamę kolorystyczną od stonowanych beżów po rażące w oczy róże czy żółcie, a także przegląd wszystkich możliwych wzorów: w kwiatki, kropki, paski, kratkę itd. A Twoimi najlepszymi przyjaciółmi stanie się obsługa sklepu. W poszukiwaniu odpowiedniego materiału warto również czasem udać się do hurtowni tkanin, w której wybór jest znacznie większy niż w pojedynczym sklepie. Nawet najbardziej wyszukane materiały powinny być tam dostępne jeśli nie od ręki to na pewno na zamówienie.

Samodzielne szycie może dostarczyć wiele radości i satysfakcji. Należy oczywiście pamiętać, że nie jest to rzecz łatwa. Z pewnością zabierze więcej czasu niż odwiedzenie najbliższego centrum handlowego i kupienie całej garderoby w maksymalnie kilka godzin. Ale na pewno poczujesz się miło gdy znajomi spytają skąd masz taką bluzkę z jedwabiu bo też chcieliby sobie kupić, a Ty odpowiesz, że zrobiłaś ją sama. Zrób im wtedy koniecznie zdjęcie bo nie uwierzą jakie miny zrobili.

Zachęcam do czynnego udziału w świecie mody, można wiele podpatrzeć i wystylizować siebie tak by być modnym w każdym sezonie. Polska rozkwita w świecie mody i coraz rzadziej się możemy wstydzić naszych projektantów. Być modnym to znaczy być zadbanym!

 

Jedwab naturalny jako tkanina

Jedwab jest jedną z najpiękniejszych tkanin i jest często używany do produkcji ubrań, w szczególności jedwabnych bluzek, koszul czy krawatów. Jedwab jest również używany do produkcji poszewki kołdry i poduszki jako jeden z najwygodniejszych materiałów do sypialni. Jedwab różni się znacznie od innych tkanin między innymi wyjątkowym procesem produkcji. Ze względu na ilość czasu i pracy jakie są potrzebne do produkcji jedwabiu jest on tkaniną bardzo luksusową i drogą. Jedwab jest materiałem zarazem bardzo miękkim i delikatnym w dotyku jak i materiałem bardzo wytrzymałym na wszelkiego typu bodźce zewnętrzne.

Produkcja jedwabiu to temat na kilka artykułów jednak można tutaj krótko wspomnieć, że „producentem” jedwabiu są robaki Jedwabniki. W ciągu swojego życia przechodzą przez różne stadia rozwoju i transformacji. Rozpoczynając od jajka a na dorosłym owadzie kończąc. Jednym z etapów metamorfozy jest postać larwalna zamknięta w kokonie. I to właśnie ten kokon jest zrobiony z nici, z których produkuje się jedwab. Żeby wyodrębnić pojedyncze nici z kokonu należy go zanurzać na przemian w ciepłej i zimnej wodzie. Powstałe w ten sposób nici poddawane są dalszej obróbce i tworzona jest z nich tkanina. Ze względu na to, że proces produkcji jest długotrwały i kosztowny wynaleziony został jedwab sztuczny, który swoimi właściwościami i wyglądem dorównuje swojemu pierwowzorowi. Jest on produkowany z celulozy drzewnej (podobnie jak papier).

Dawniej na jedwab mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi ludzie jak szlachta, książęta czy królowie. Dziś jest on o wiele łatwiej dostępny dla przeciętnego Kowalskiego. Wystarczy odwiedzić któryś z wielu sklepów z tkaninami i tam zaopatrzyć się w potrzebne ilości tego materiału. Najczęściej będzie to jedwab sztuczny jednak dobre hurtownie tkanin z pewnością mają na swoich półkach oryginalny jedwab z Chin, Indii czy z Japonii. Oczywiście poza różnicą w sposobie wykonania tych obu materiałów zauważysz również znaczną różnicę cenową, ale z drugiej strony kto nie chciałby mieć jedwabnej bluzki czy koszuli lub też koronki. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem