Archiwa kategorii: TV media

Prawa autorskie a regulamin na portalu Maxmodels

Chyba nie ma takiej osoby, która interesuje się fotografią lub modelingiem co by nie znała portalu maxmodels.pl. Fotografowie oraz modelki zakładają konta w celu swojej autopromocji. Kilka tygodni temu  MM zmienił swój regulamin co zmusiło mnie do zrezygnowania z publikacji swoich prac autorskich na tym portalu.

Regulamin Maxmodels.pl
Postanowienia ogólne
pkt 14. mówi
Dokonując rejestracji Użytkownik oświadcza że, posiada on uprawnienia lub zgody wymagane przepisami prawa (w szczególności majątkowe prawa autorskie, licencje oraz zgody na eksploatację wizerunków) do zgodnego z prawem i Regulaminem uczestnictwa w Serwisie (udostępnienia zdjęć i grafik w Serwisie) i nie spowoduje to naruszenia jakichkolwiek praw osób trzecich oraz wyraża zgodę:
na wykorzystywanie wprowadzonych przez niego informacji i wizerunku osobistego ucieleśnionego w zdjęciach i grafikach w ramach swojego Konta Użytkownika do promocji Konta Użytkownika poprzez portal Interia.pl, profil Serwisu na facebook.com (portfolio tygodnia), publikację informacji o zawartości (w tym o zdjęciach) Konta Użytkownika w ramach sekcji redakcyjnych i rankingów w Serwisie i portalu interia.pl, (publikacje będą związane z Serwisem i tematycznie związane z Kontem Użytkownika a informacje będą kierować użytkowników sieci Internet do Kont Użytkowników z których pochodzą informacje).

Uwaga!

INTERIA.PL – oznacza GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego w Krajowym Rejestrze Sądowym przez Sąd Rejonowy w Krakowie, XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593, NIP 5272644300. Czyli m.in pomponik.pl oraz fishki.pl.

Interpretacja.

Do fotografów:
Grupa Interia ma prawo wykorzystać zdjęcia fotografów w celach marketingowych na wszystkich swoich portalach. Autor zdjęć nie może rościć sobie praw ani zadośćuczynienia, gdy jego zdjęcie znajdzie się np. na portalu „Pomponik”. Zdjęcie może być powielane, przerabiane i wykorzystywane w reklamach na portalach Grupy Interia.

Do modelek:
w szczególności majątkowe prawa autorskie, licencje oraz zgody na eksploatację wizerunków
Jeżeli fotograf nie zrzekł się praw autorskich, nie odsprzedał licencji modelkom, to modelka nie ma prawa zamieszczać zdjęć posługując się umową TFP.  Dlaczego tak? Modelka, która wstawi na łamach MM zdjęcia musi posiadać licencje, prawa do zdjęć. Wtedy bez żadnych konsekwencji Grupa Interia ma prawo wykorzystać zdjęcia modelki. W innym przypadku wymagana będzie zgoda fotografa, który nie zgodzi się na „darmowe wykorzystanie prac w celach komercyjnych” Proste?

Być może niektórym fotografom to nie będzie przeszkadzać, lecz warto się zastanowić jakie można z tego wnioski wyciągnąć? Interia ma darmowy materiał do wykorzystania w swoich artykułach i reklamach… warto? Myślę, że osobom udostępniającym swój wizerunek będzie to przeszkadzało…

A wam?

PS: Modelki nieletnie nie mają podstaw prawnych do podpisywania umów! Tylko prawni opiekunowie, rodzice mogą podpisać umowę oraz zgodę na udostępnianie wizerunku nieletniej modelki. Nieletnia modelka nie może bez pisemnej zgody założyć konta na Maxmodels.

Pozdrawiam
Bartek Piasecki
www.bartekpiasecki.pl
www.fb.com/bpfotograf
www.zvir.maxmodels.pl

Google zmutowało swojego pingwina 3.0

Kolejna rewolucja w Google!
Pozmieniali, zamieszali i pozycjonerzy się po..li!
Według mnie dobrze. Skończy się sztuczne linkowanie, linkowanie w serwisach bezużytecznych.

Jakość nie ilość!
Na to stawia Pingwin. Próbowałeś zyskać nienaturalnie linki zwrotne? Masz prawo się obawiać, że Twoje pozycje polecą gwałtownie w dół.
Teraz będzie miało duże znaczenie, jak i skąd ruch generujesz. Czy Twoje wpisy są komentowane, naturalnie linkowane, czy często aktualizujesz witrynę? Czy zamieszczasz nowe treści?
Czas na zmiany i na to by ożywiać swoją witrynę. Zachęcaj swoich odwiedzających by tu powrócili.
Zobaczysz to się wam opłaci. Zwiększaj ruch, odpowiedzialność chwaląc się swoimi nowymi treściami na portalach społecznościowych. Zachęcaj do komentowania swoich wpisów.

Sprawa jest oczywista, jeżeli nic się nie dzieje na Twojej stronie to co ma przyciągnąć odwiedzających?
„Raz byłem, raz zwiedziłem, nie ma tu nic nowego po co mam wracać?” Bardzo cenna uwaga!

Czasy, kiedy można było wybić serwis na systemach wymiany linków, katalogach stron czy zwykłych profilach na forach przepadają na zawsze!
Najgorsze jest to, że niektórym nie da się przepowiedzieć jakie tego są skutki! Nadal kupują tanie linki z allegro i topią się w bagnie. Co niektórzy boją się w pierś i próbują przeprosić Pingwina narzędziami zrzekania się linków, lecz to nie jest do końca skuteczne. Lista oczekujących jest długa a skuteczność próśb jest taka jak wydanie wizy do USA Talibowi.

Pingwin Google 3.0 to narzędzie na które czekałem. Mam nadzieje, że pobudzi do działania SEOmarketing.
Jeszcze raz ostrzegam! Nie kupujcie 1000 linków na allegro w cenie 20zł! Nie kupujcie 100 artykułów w cenie 30zł! Mieszarki, synonimy umarły!
– zyskaj linki z polskich naturalnych źródeł
– pisz unikalne treści
– zachęcaj do komentowania…
To ci się opłaci.

Piosenka z reklamy Lipton Ice Tea

liptop ice teaRzadko oglądam TV a tym bardziej reklamy.  Dzisiaj w ucho wpadła mi muzyka z reklamy Lipton Ice tea – jasna strona orzeźwienia. Poszperałem w sieci no i znalazłem! Wykonawca Avicii – Lay Me Down. W związku, że piosenkę z ramówki TVN wypozycjonowałem na top1-3 w kilkunastu wariantach postanowiłem piosenkę z reklamy Liptona również wyciągnąć wysoko na topy w Google! Już niebawem zobaczycie tam mój wstrętny ryjek! Zapraszam do słuchania!